Bi Luo Chun | MING YUN - čaj, čaje, vysokohorský čaj, taiwanský čaj

Bi Luo Chun

 

Kultivar: Qingxin Ganzhong

Datum sběru: listopad 2023

Popis čaje: Popis čaje: Čaj Bi Luo Chun, zvaný též Modrozelené spirálky jara, je čaj, který se pěstuje a sbírá v oblasti Sanxia v kraji Taipei New City.

Jedná se o zelený čaj, který byl sbírán ručně a kdy list je tmavě zelené barvy, lehce rolován do spirály.

Barva nálevu je světle žlutá až zelenkavá. Vůně je příjemně květinová, sladká. Chuť připraveného nálevu je osvěžující, příjemně květinová, sladká.

Bi Luo Chun se v této oblasti zpracovává dvakrát do roka. A to v období mezi březnem až květnem, poté mezi zářím a listopadem. Doba sběru záleží na počasí. Nejlépe se čajové lístky sbírají za slunečného počasí, kdy teplota vzduchu je nad 25 stupňů celsia. Sběr lístků zabere poměrně dlouhou dobu. Proto doba sklizně je poměrně dlouhá. Plantáže najdeme ve výšce od 100 metrů nad mořem po 700 metrů nad mořem. Náš farmář má plantáže níže položené, a to ve výšce 200–300 metrů n.m. Na jeho plantáže svítí dostatečné množství slunce, což mají čajové lístky v této oblasti rády.

Farmář, od kterého nakupujeme tento čaj, je již v rodině pátou generací, která se v této lokalitě věnuje zpracování čaje.

Historie zpracování čaje Bi Luo Chun sahá do roku 1949, kdy Chiang Kai Shek, budoucí taiwanský prezident, utekl z Číny na ostrov Taiwan, kdy s ním na ostrov přišlo okolo 2 milionů vojáků. Těm se stýskalo po čajích z Číny, které však nebylo možné v té době z pevninské Číny vozit. Proto hledali lokalitu pro pěstování podobných čajů, které znali z pevninské Číny. Vybrána byla lokalita v Sanxia, kde se poté čaj Bi Luo Chun začal pěstovat. Pro zpracování se používá jiný kultivar, než ze kterého se zpracovává čaj Bi Luo Chun v pevninské Číně. Díky tomu i chuť taiwanského čaje je odlišná od pevninské Číny.

Zelené čaje se na ostrově Taiwan moc nepěstují. Důvod je celkem prostý. Ostrov produkuje oolongy a černé čaje vynikající kvality, proto se většina farmářů z jiných částí ostrova věnuje pěstování a zpracování těchto čajů. Proto zelené čaje na ostrově lze najít poměrně těžko. Pěstováním a zpracování zelených čajů se věnují farmáři v oblasti Sanxia.

OMLOUVÁME SE, ALE TENTO ČAJ NENÍ MOMENTÁLNĚ DOSTUPNÝ. 


 

 

Doporučený způsob přípravy: Čaj Bi Luo Chun patří mezi kvalitní čaje. Abyste si chuť tohoto čaje vychutnali co nejvíce, doporučujeme jeho přípravu a následné popíjení v Gaiwanu (Zhongu) nebo v menší konvičce. Do vyhřáté konvičky (gaiwanu) o objemu 150 ml vložte 4-6 gramů sypaného čaje. Lístky v konvičce zalejte vodou o teplotě 75 - 85 stupňů. Ihned slejte. Jedná se o tzv. nultý nálev, který se běžně nepije. Slouží k oživení čajových lístků. Zalejte opět vodou o stejné teplotě 75 - 85 stupňů a nechte louhovat 50 - 60 sekund. Získali jste svůj první nálev. Pro každý další nálev dobu louhování prodlužujte o přibližně 10-15 sekund na každý další nálev. Tímto způsobem přípravy získáte okolo 4 – 5 příjemných nálevů. Zejména druhý až čtvrtý nálev budou těmi nejlepšími.

Příprava čaje v konvici. Tento způsob přípravy je ideální, pokud nemáte příliš času nebo chuti si čaj připravit v malé konvičce (gaiwanu). Do větší konvice o objemu 300 ml vložte 4-6 gramů čaje. Zalejte vodou o teplotě 80 - 85 stupňů a nechte louhovat okolo 2 minut. Poté nálev slejte. Získali jste svůj první nálev. Druhý nálev zalejte vodou o teplotě 85 stupňů a nechte louhovat kolem dvou a půl minut. Na třetí nálev použijte vodu o teplotě 85 stupňů a louhujte okolo třech minut.

Čaj Bi Luo Chun je kvalitní čaj, který se hodí pro celodenní popíjení.


 

 

 

 

 


MING YUN - čaj, čaje, vysokohorský čaj, gao shan, gaoshan, kaoshan, taiwanský čaj
 

logo


email  info@taiwanskycaj.cz

email  info@ming-yun.eu

mobil + 420 732 830 695  +420 732 830 695


IČ: 88842312  /  DIČ: CZ7712225532

Č.ú.: 251421512/0300


ČERNÉ ČAJE


OOLONGY - SVĚTLÉ


OOLONGY - TMAVÉ


OOLONGY PEČENÉ


MING EXCLUSIVE


ČAJOVÉ PŘÍSLUŠENSTVÍ


ODBĚR NOVINEK


 


O NÁS


JAK NAKUPOVAT


AKTUALITY


KONTAKTY


REGISTRACE zákazník / velkoobchod


www.taiwanskycaj.cz  /  www.ming-yun.eu


facebook