Černé čaje | MING YUN - čaj, čaje, vysokohorský čaj, taiwanský čaj

Černé čaje

Taiwan je znám zejména pro velmi kvalitní oolongy. Nicméně se na tomto malebném ostrově setkáme i se zpracováním čajů černých.

Ty se na ostrově pěstují již od počátku minulého století. Kdy se v době japonské okupace ostrova začal černý čaj pěstovat v okolí jezera Sun Moon lake. V této oblasti se černé čaje pěstují dodnes. A patří k jistě k nejznámějším černým čajům z Taiwanu.

 

V posledních letech se oblíbenost černého čaje projevila i na mnoha jiných místech ostrova. S pěstováním černého čaje se setkáme například v Alishanu, v okolí Dongdingu, ve východní části ostrova (v blízkosti měst Hualien a Taidong), ale i třeba v okolí města Beipu.

 

Černé čaje se zpracovávají zejména v letních měsících. Vynikají svým osobitým aroma a chutí. Chuť čaje v ústech zanechává velmi líbivé sladké až medové tóny. V mnoha černých čajích ucítíte chuť po zralém ovoci.

 

V naší čajové nabídce najdete několik černých čajů z různých lokalit ostrova Taiwan.

 

HUALIEN HONG CHA

Od farmáře nedaleko Hualienu dovážíme černý čaj již od té doby, co jsme taiwanské čaje začali do České republiky dovážet. Náš farmář patří mezi špičku farmářů v oblasti Hualienu, kteří se zpracování černého čaje zabývají.

Sklizeň čaje byla provedena ručně v září loňského roku. Čajovou oblast nalezneme v okolí vesnice Rui Sui.

Barva připraveného nálevu je tmavě oranžová až hnědá. Ve vůni se projevují  hladké, plné, ovocné a medové tóny. Chuť vyluhovaného čaje je plná, hladká s výraznou ovocnou a medovou chutí.

Ideální je čaj na vychutnání připravený v konvici nebo ve stylu Gong Fu Cha. Do nahřáté konvičky (gaiwanu) vložte čajové lístky. Ty poté zalijte vodou o teplotě okolo 85 až 90 stupňů. První nálev nechte louhovat okolo minuty. Pro další nálevy dobu louhování vždy o trochu prodlužte. Tímto způsobem přípravy docílíte 5 až 7 výtečných nálevů. 

 

 

ALISHAN HONG CHA

Alishan je známý svými světlými oolongy. V posledních dvaceti letech se však mnoho farmářů v letních měsících zabývá zpracováním černých čajů.

Náš čaj byl sbírán a zpracován v okolí vesnice Fen Qi Hu.  Čajové lístky byly pečlivě sbírány a zpracovány  ručně. Oproti jiným černým čajům v naší nabídce je tento čaj zpracován do pravidelných kuliček (tak, jak to známe u oolongů).

Barva připraveného nálevu je tmavě oranžová až hnědá. Ve vůni se projevují  hladké, plné, ovocné a medové tóny. Chuť vyluhovaného čaje je plná, hladká s výraznou ovocnou a medovou chutí.

Tento čaj si nejlépe vychutnáte připravený v malé konvičce nebo gaiwanu. Čaj zalévejte vroucí nebo skoro vroucí vodou (podobně, jak postupujete při přípravě taiwanských oolongů).

 

SHIMEN HONG CHA

 

Čaj, který se pěstuje a sbírá v oblasti Shimen (Taipei county) v nadmořské výšce okolo 300 metrů n.m. Černý čaj zpracovávají jednou ročně v létě. Barva připraveného nálevu je tmavě oranžová. Vůně čaje je hladká, plná, ovocná (po zahradním a lesním ovoci). Chuť vyluhovaného čaje je plná, hladká s ovocnou (po zahradním a lesním ovoci) a medovou chutí. Chuť je jemná, decentní. S poměrně dlouhým dozvukem. Náš farmář pochází z rodiny čajových farmářů, kteří se pěstováním a zpracováním čaje zabývají již po několik generací (více než sto let). V nedalekém Yilanu (známý zpracováním černého čaje) se inspirovali a učili právě u rodiny, od které pochází tento výborný čaj. 

 

PINGLIN HONG CHA

I když byl čaj sbírán již v červnu roku 2022, jedná se o nejnovější černý čaj v naší čajové nabídce.

Tento černý čaj byl sklizen a zpracován farmářem v červnu roku 2022. Farmář jej poté nechal ‚uležet‘ a až počátkem tohoto roku (leden 2024) provedl konečné pečení a sušení. Čaj je vhodný pro běžné popíjení, je rovněž ideální pro archivaci.

Čaj je pečlivě sbírán a zpracován ručně nedaleko městečka Pinglin v kraji New Taipei City. Lístky jsou tmavě hnědé, jemně rolované. Barva připraveného nálevu je tmavě oranžová až hnědá. Vůně je velice příjemná, s tóny po zralém ovoci, lehce kořeněná. Chuť připraveného nálevu je plná, po zralém ovoci, medová, lehce kořeněná. Dozvuk je delší, příjemně medový.

 

AGED LA LA SHAN HONG CHA

Tento archivní čaj byl sklizen a zpracován farmářem v roce a měsíci, kdy jsme začali čaje dovážet do České republiky (červen 2012). Nemohli jsme tedy odolat a zakoupili jsme menší množství tohoto čaje. Čaj byl pečlivě sbírán a zpracován ručně. Lístky jsou tmavě hnědé, jemně rolované. Tento výjimečný čaj byl sbírán a zpracován v La La Shanu v nadmořské výšce okolo 1800 metrů. Barva připraveného nálevu je tmavě oranžová až hnědá. Vůně je velice příjemná, jemně chlebovitá s ovocnými tóny a tóny po bourbonu. Chuť připraveného nálevu je plná, chutnající po zralém ovoci, bourbonu a skořici. Dozvuk je delší, příjemně medový.

 

 

 


MING YUN - čaj, čaje, vysokohorský čaj, gao shan, gaoshan, kaoshan, taiwanský čaj
 

logo


email  info@taiwanskycaj.cz

email  info@ming-yun.eu

mobil + 420 732 830 695  +420 732 830 695


IČ: 88842312  /  DIČ: CZ7712225532

Č.ú.: 251421512/0300


ČERNÉ ČAJE


OOLONGY - SVĚTLÉ


OOLONGY - TMAVÉ


OOLONGY PEČENÉ


MING EXCLUSIVE


ČAJOVÉ PŘÍSLUŠENSTVÍ


ODBĚR NOVINEK


 


O NÁS


JAK NAKUPOVAT


AKTUALITY


KONTAKTY


REGISTRACE zákazník / velkoobchod


www.taiwanskycaj.cz  /  www.ming-yun.eu


facebook