MING YUN - čaj, čaje, vysokohorský čaj, taiwanský čaj

www.taiwanskycaj.cz/

 
Rychlé hledání    

Jak si vybrat čaj (1. část)

(poznámka na úvod. Kliknutím na názvy jednotlivých čajů se vám otevře nové okno, kde se o daném čaji dozvíte více).

 

Rádi bychom vám v tomto článku dali pár tipů, jak si vybrat ideální taiwanský čaj pro vás.

Taiwanské čaje jsou ideální pro všechny milovníky dobrého čaje. Potěší ty náročnější, ale i ty méně náročné.

Čajové lístky taiwanských čajů se dají zalít několikrát. Zejména, pokud si tyto čaje připravíte stylem kung fu cha v malé konvičce nebo v gaiwanu (při této přípravě si čaj připravíte pětkrát až devětkrát).

 

Nejlepší způsob, jak si vyzkoušet čaje, je nákup jejich vzorků. My vzorky balíme po deseti gramech. Takové množství vám vystačí na dvě až tři přípravy. To záleží, jakým způsobem čaj připravujete.

Pokud si na našich stránkách vyberete šest a více vzorků, nebudete platit poštovné. Pouze cenu za vámi vybrané vzorky.

Pro koho je nákup vzorků ideální? V podstatě pro každého!

Vy, co se s čaji (a zejména taiwanskými) teprve seznamujete, si nákupem vzorků můžete udělat základní představu o těchto čajích.

Pro ty z vás, co taiwanské čaje již znáte. Taiwanské čaje se mohou lišit sklizeň od sklizně. Proto je dobré si porovnat i různé sklizně stejného čaje. Čaje si pak můžete připravit vedle sebe a porovnat je mezi sebou. Ten, který vám pak více zachutná, si poté můžete zakoupit ve větším balení.

 

Na Taiwanu se zpracovávají zejména čaje typu oolong. Oolong je druh čaje, který je částečně oxidován. Oolongy bývají oxidovány okolo 20 - 80 procenty (zelený čaj je oxidován do 10 procent. Černý je pak oxidován nad 80 procent).

 

Světlé oolongy

Bývají oxidovány okolo 20 - 30 procenty. Světlé oology jsou čaji jemnějšími. Světlé oolongy bývají v chuti sladké, projevují se ovocné nebo květinové tóny. Většina světlých oolongů se na Taiwanu pěstuje ve vyšších polohách (nad 800 metrů).

 

Alishany

Asi nejznámější oblasti, kde se pěstují taiwanské čaje, je oblast Alishanu. V těchto horách se čaj pěstuje ve výšce od 800 do 1800 metrů. V jejich chuti se projevují zejména příjemné ovocné tóny po broskvích. U nás si můžete vybrat čaj Alishan oolong z plantáží v Shi Zhuo, nebo náš Premium Alishan oolong, který je pěstován v oblasti Zhang Shu Hu.

 

Lishany

Čaje z Lishanu jsou považovány za jedny z nejlepších taiwanských čajů. Potěší i ty nejnáročnější pijáky čaje. V naší nabídce máme několik čajů z této oblasti. V Lishanu se čaj pěstuje až do výšky 2500 metrů. U nás v nabídce máme Lishan oolong z plantáží v oblasti zvané Tien Hu. Ve výšce 2000 metrů byly pěstovány a sbírány další čaje v naší nabídce: Cuifeng oolong a Cueiluan oolong. Pokud máte rádi ‚mléčný oolong‘ měli byste vyzkoušet náš čaj Jinxuan oolong. I ten byl zpracován v oblasti Lishanu.

 

Světlé oolongy z jiných oblastí

Další známou a oblíbenou lokalitou pro pěstování čajů je oblast Shanlinchi, ze které můžete vyzkoušet náš Shanlinchi oolong (plantáž v oblasti Long Feng Shan).

 

Na poměrně malém území se pěstuje a zpracovává čaj La La Shan oolong. Tento čaj ocení zejména náročnější milovníci čajů. Směle může konkurovat čajům z Lishanu, které jsou považovány za jedny z nejlepších taiwanských čajů.

 

Čaj Si Ji Chun oolong je našim světlým oolongem pěstovaným v nižších polohách. Pro svoji nižší cenu je ideální pro ty, kteří s pitím čajů začínají. Je rovněž ideální pro celodenní popíjení. V létě potěší přípravou za studena (macerátem).

 

Pomelo oolong.

Na Taiwanu dávají přednost přirozeným vůním a chutím čajů. Přesto se najde několik farmářů, kteří zkoušejí čaje připravené jinak. Přikladem může být i náš čaj Pomelo. Jedná se o ovoněný čaj květem pomela. V chuti a vůni ucítíte příjemné pomelové tóny (po květech pomela). V chuti připomíná jasmínové čaje. Zachutná proto zejména milovníkům jasmínových čajů.

 

MING YUN - čaj, čaje, vysokohorský čaj, gao shan, gaoshan, kaoshan, taiwanský čaj

HomepageArchiv článkůVyhledej článekKontaktujte násRegistracePro registrované