MING YUN - čaj, čaje, vysokohorský čaj, taiwanský čaj

www.taiwanskycaj.cz/

 
Rychlé hledání    

Vybráno z FB (15. A 16. listopadu 2016) – ČAJE NESOUCÍ NÁZEV: ORIENTÁLNÍ KRÁSKA

Čaje, které se nazývají Orientální krásky, jsou čaje, které se na ostrově Taiwan zpracovávají zejména v letních měsících.

Pro svoji tmavší barvu a výraznější vůni a chuť se hodí pro pití (nejen) v chladnějších měsících roku.

Tento čaj můžete znát i pod jinými názvy. Oriental Beauty. Název, který tomuto čaji dala sama britská královna. Název Dong Fang Mei Ren je pak překlad z angličtiny do čínštiny. Bai Hao oolong. V překladu znamená ‚bílý vlas'. Pokud se podíváte na suché listy tohoto čaje, uvidíte několik barevných odstínů těchto lístků. Proto se čaji někdy říká: Wu Si Cha - ‚čaj pěti barev‘.

Nejlepší ‚krásky‘ se zpracovávají v měsíci červnu. Vynikající bývá i sklizeň na konci srpna či začátkem září. Tato sklizeň bývá levnější oproti sklizni červnové. Pokud počasí dovolí, sbírá a zpracovává se čaj pod tímto názvem i ne přelomu března a dubna a v říjnu.

Oblast, kde se tyto výtečné čaje zpracovávají, najdeme na poměrně velkém území ostrova Taiwan. Nejcennější jsou Krásky z kraje Hsinchu. Zejména pak okolí města Beipu a vesnice Er Mei.

Dále se Krásky sbírají v kraji Taoyuan a Miaoli. I v těchto krajích najdeme velmi kvalitní zástupce Krásek.

Pro svoji popularitu se můžete setkat s napodobeninami i na jiných místech Taiwanu. Například v okolí Nangangu, v okolí vesnice Lugu apod.  Pěstováním a zpracováním Krásek se věnují ale také například v Číně.

Jedná se o tmavší oolong, kdy stupeň oxidace bývá okolo 80%.

Barva připraveného nálevu je jantarová až tmavě hnědá. Vůně nálevu je příjemně sladká, ovocná (zejména po zralém ovoci), jemně medová. Chuť nálevu je hladká, sladce medová, ovocná (zralé ovoce).

V naší čajové nabídce najdete momentálně čtyři čaje, které nesou tento název.

Nejčerstvějším čajem v naší nabídce je

 

MIAOLI ORIENTAL BEAUTY.

Kráska sklizena a zpracována letos v září. Čaj pochází z kraje Miaoli, kde čajové plantáže najdeme ve výšce okolo 300 - 500 metrů.

Lístky byly pečlivě sbírány ručně. Čaj se vyznačuje vyšším stupněm oxidace. Tak, jak jsme u čajů typu Oriental Beauty zvyklí.

Barva připraveného nálevu je tmavě oranžově hnědá. Zahřáté čajové lístky voní sladce, po ovoci (pomerančová kůra, zralé ovoce). Chuť připraveného nálevu je jemná, hladká, sladce medová, ovocná (zralé ovoce, pomerančová kůra). Čajový dozvuk je poměrně dlouhý, sladký.


Další kráskou v naší nabídce je

BEIPU ORIENTAL BEAUTY.

Čaj byl sklizen a zpracován nedaleko městečka Beipu. Beipu je malým městečkem, které najdeme v kraji Hsinchu.

Jedná se o tmavší oolong, kdy stupeň oxidace je okolo 80%. Barva připraveného nálevu je jantarově-hnědá. Vůně nálevu je příjemně sladká, ovocná (zralé ovoce), jemně medová. Chuť nálevu je hladká, sladce medová, ovocná (zralé ovoce). S náznakem Bourbonu. Dozvuk je delší, sladce medový.


ER MEI ORIENTAL BEAUTY.

Je třetí ‘kráskou' v naší čajové nabídce. Čaj byl sbírán a zpracován v okolí vesnice Er Mei. Ta je považována za nejlepší oblast pro zpracování Orientálních krásek.

Pro zpracování čaje byly použity jen vrchní lístky a pupeny. Ty byly pečlivě sbírány a zpracovány ručně.

Zahřáté lístky voní příjemně sladce. Po tropickém a zralém ovoci. Chuť připraveného nálevu je velice jemná, hladká, jemně medová. Příjemné ovocné tóny, které byly patrny ve vůni zahřátých lístků, jsou patrné i při pití připraveného nálevu. Patrné jsou zejména citrusové plody a ananas. Dozvuk je poměrně dlouhý. Zanechává příjemný pocit v ústech.

Čaj je ideální pro náročné milovníky zejména Orientálních krásek.

Poslední Kráska v naší nabídce je Kráska archivní.


AGED ORIENTAL BEAUTY.

Čaj vylisován do koláčků. Orientální kráska se někdy také nazývá Wu Si Cha - v překladu Čaj pěti barev. Tato vylisovaná Kráska by se mohla klidně nazývat Qi Si Cha. Tedy čaj sedmi barev. V průběhu zrání čajové lístky začaly přirozeně pomalu měnit barvu. Až dosáhly velmi hezké kombinace až sedmi barev.

Barva připraveného nálevu je poměrně tmavá (výrazně tmavě hnědá až tmavě oranžová). Vůně zahřátých lístků je velice jemná. Připomíná vůni Bourbonu. Jsou patrné i ovocné tóny zralého ovoce. Chuť připraveného nálevu je velice jemná. Patrné jsou zejména příjemné tóny zralého ovoce prolínající se s jemnou medovostí. I v chuti je patrný náznak Bourbonu. Dozvuk je velmi lahodný, který v ústech zůstává poměrně dlouho.

V naší nabídce najdete i čaj, který byl inspirován Kráskami.


DONGDING MEI REN OOLONG.

Čajovou plantáž nalezneme v okolí vesnice Phoenix (Feng Huang). Lokalita, kde se čaj pěstuje, je jednou z tradičních míst pro pěstování čaje Dongding.

Barva připraveného nálevu je tmavě žlutá. Vůně je příjemně sladká, ovocná (tropické ovoce), příjemně medová. Chuť je plná, hladká, ovocná (tropické ovoce, zejména ananas), sladká, výrazně medová. Dozvuk je déle trvající, ovocný až medově sladký.

Zpracování tohoto čaje našlo inspiraci v Orientální krásce. Nejedná se ale o žádnou imitaci! Když se podíváte na čajové lístky tak uvidíte, že oproti čaji Orientální kráska, je tento list zpracován do pravidelných kuliček. Podobně jako je tomu při zpracování čaje Dongding. Nedá se také čemu divit, když čaj pochází z míst, které jsou čaji Dongding zaslíbené! Pro zpracování tohoto čaje se používá kultivar, který je typický pro zpracování čaje Dongding (kultivar Qingxin oolong).

Oproti Orientální krásce se čaj liší i ve stupni oxidace. Ta je nižší. Zato je čaj více pečený oproti Orientální krásce.

Na našich stránkách ( www.taiwanskycaj.cz) si máte možnost zakoupit celá balení těchto čajů. Nebo si čaje nejdříve vyzkoušet nákupem vzorků. Ty balíme po 10 gramech.

 

MING YUN - čaj, čaje, vysokohorský čaj, gao shan, gaoshan, kaoshan, taiwanský čaj

HomepageArchiv článkůVyhledej článekKontaktujte násRegistracePro registrované